APILIFE VAR® – lek do zwalczania warrozy

Produkt leczniczy weterynaryjny.
Płytki do umieszczania w ulu.

STOP WARROZIE!

Bogaty i skuteczny skład, płytki zabójcze dla Varroa destructor, polecane dla każdej pasieki (dla ekologicznych jak najbardziej). Skład: 1 płytka zawiera: tymol 8 g, olejek eukaliptusowy 1,72 g, kamfora racemiczna 0,39 g, lewomentol 0,39 g.

Wskazania lecznicze

do zwalczania inwazji Varroa destructor u pszczół miodnych.

Dawkowanie i droga podawania

1 płytka leku na rodzinę co 7-10 dni, całkowite leczenie 3 – 4 płytki na każdy ul. Stosować lek jednocześnie we wszystkich rodzinach w pasiece.

Sposób podania

Odsłonić górne beleczki ramek gniazdowych przez uniesienie powałki. Do jednorazowego zastosowania wyjąć jedną płytkę API LIFE VAR z torebki, podzielić na 3 – 4 części i ułożyć na górnych beleczkach ramek. Zamknąć ul i pozostawić płytkę do odparowania przez 7-10 dni. Powtórzyć zabieg kolejno 3 – 4 razy. Po zakończeniu leczenia kawałki płytek pozostałe w ulu powinny być usunięte.

Przeprowadzić leczenie po odebraniu miodu i po zdjęciu nadstawek. Przykładowe miejsce wyłożenia leku przedstawiono na rysunku. Nie umieszczać płytek w centralnej części ula i w bezpośrednim sąsiedztwie czerwiu. Nie układać bezpośrednio przy podkarmiaczce. Nie stosować podczas używania innych preparatów przeciwko warrozie.

Zaleca się kontrolę skuteczności w trakcie leczenia przez sprawdzanie liczby osypanych roztoczy na wkładkach dennicowych.

Idealna temperatura zewnętrzna do skutecznego działania leku wynosi 20-25°C. Średnia temperatura zewnętrzna poniżej 15°C obniża skuteczność produktu. Nie jest wskazane rozpoczęcie leczenia w temperaturze zewnętrznej powyżej 30°C, ponieważ może to zwiększyć stres pszczół i zmienić ich zachowanie. W wysokiej temperaturze płytki umieścić w ulu wcześnie rano lub przed zachodem słońca.

Przedawkowanie

Możliwe przedawkowanie spowodowane umieszczeniem w ulu większej liczby płytek może spowodować zaniepokojenie pszczół, zwiększyć ich stres i zmienić ich zachowanie (pszczoły mogą wychodzić poza ul).

Działania niepożądane

Pszczoły mogą wynosić pokarm i czerw bezpośrednio spod płytki. Produkt może powodować zaniepokojenie pszczół. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek poważnych objawów lub innych objawów niewymienionych w ulotce informacyjnej, poinformuj o nich lekarza weterynarii.

Okres karencji

Miód – 0 dni.

Ze względu na intensywny zapach produktu nie zaleca się jego stosowania w okresie, kiedy w ulu znajduje się miód konsumpcyjny.

Okres ważności od wyprodukowania

2 lata.

Specjalne środki ostrożności przy przechowywaniu i transporcie

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie zamrażać. Chronić przed światłem. Przechowywać płytki w oryginalnym opakowaniu.
Rodzaj opakowania bezpośredniego: worek wielowarstwowy zawierający 2 płytki o wymiarach 7,5 x 5,0 x 0,5 cm.

Nazwa i adres podmiotu odpowiedzialnego

Chemicals LAIF S.P.A. Viale delFArtigianto 13 35010 Vigonza (PD) Italy.

Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na terenie Polski

1489/04, Kod ATC vet: QP 53A. Szczegółowe informacje zostały zawarte na opakowaniu produktu i w ulotce przylekowej. Lek wydawany z przepisu lekarza-Rp.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress