Od 1 października 2004 roku psy, koty i fretki podróżujące po krajach w obrębie Unii Europejskiej muszą mieć paszport. Warunkiem wystawienia paszportu jest trwała identyfikacja zwierzęcia, czyli czytelny tatuaż lub chip.

czytnik

Chip (czip) jest to zminiaturyzowany transponder o długości ok. 1 cm i średnicy 1,2 mm. Pokryty jest otoczką obojętną dla tkanek i zapobiegającą przesuwaniu się pod skórą. Chip wszczepia się pod skórę na środku szyi, lekko w lewo od linii pośrodkowej. Wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa około 1-2 minut. Chip posiada niepowtarzalny numer identyfikacyjny, który odczytuje się przy użyciu specjalnego czytnika.

Stosujemy wymagane prawem międzynarodowym szczepionki przeciw wściekliźnie oraz mikrochipy zgodne z wymogami normy ISO 11784.

Dane zachipowanego zwierzęcia i jego opiekuna można umieścić w ogólnopolskiej bazie danych.

paszport

W paszporcie muszą znaleźć się następujące informacje: imię, nazwisko i dokładny adres opiekuna, opis zwierzęcia, numer chipu i data jego wszczepienia lub numer i data nadania tatuażu. W paszporcie można umieścić zdjęcie zwierzęcia. Muszą znaleźć się w nim również wpisy o dokonanych szczepieniach, odrobaczeniach i profilaktyce przeciwkleszczowej.

zobacz też – Zasady wywozu zwierząt do krajów Unii Europejskiej

Lekarz weterynarii wystawiający paszport jednocześnie wypełnia dołączony do paszportu druk z danymi zwierzęcia i właściciela zwierzęcia, któremu wydaje paszport. Wypełniony druk, lekarz w ciągu siedmiu dni przesyła do Okręgowej Izby Lekarsko Weterynaryjnej, która będzie dane zawarte w tym druku wprowadzała do systemu informatycznego.

Ze względu na stosowanie różnych mikrochipów, po oznakowaniu dane zostają przesłane za ich pośrednictwem do Europejskiego Systemu Baz Danych. Aby mieś 100% pewność szybkiego umieszczenia danych znakowanego zwierzęcia, nasza przychodnia wpisuje także do Safe-Animal -to ogólnopolska baza danychwww.safe-animal.eu SAFE-ANIMAL Jest członkiem EUROPETNET – Europejskiego Systemu Baz Danych z siedzibą w Brukseli.
Ze względu na istnienie wielu firm prowadzących bazy danych, właściciel zwierzęcia ma możliwość indywidualnej rejestracji do innych baz.

Pamiętaj, że jeśli potrzebujesz pomocy przy wyborze właściwej bazy oraz procedur z nią związanych, podczas chipowania powiedz o tym lekarzowi w przychodni.

Proponujemy bazy

1- www.safe-animal.eu – jest  członkiem EUROPETNET – Europejskiego Systemu Baz Danych z siedzibą w Brukseli.

2- www.identyfikacja.pl – Ogólnopolska Baza Danych Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt

3- www.indexel.com.pl

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress