Co zrobić, jeśli zobaczymy nietoperza w mieszkaniu lub biurze? Najważniejszą sprawą jest pamiętanie, że jest to dzikie zwierzę, a zatem nie można go dotykać gołymi rękoma. Jeżeli zachodzi potrzeba dotknięcia go – zawsze należy założyć grubą, skórzaną rękawiczkę lub chwytać go przez grubą szmatę.

W sytuacji, kiedy zauważamy nietoperza nocą, należy otworzyć okno, zgasić światło i zamknąć drzwi, aby jedyną drogę ucieczki miał za zewnątrz mieszkania. Wówczas, najprawdopodobniej wyleci. Gorzej, jeżeli znajdujemy nietoperza w dzień, śpiącego na ścianie lub firance. Wówczas należy go włożyć do pudełka, ale bez dotykania nietoperza. Najprościej jest przykryć go pudełkiem, a następnie pod niego wsunąć kawałek sztywnego kartonu, tak aby nietoperz znalazł się w pudełku. Następnie trzeba przetrzymać zamkniętego nietoperza do wieczora – nie wolno go wypuszczać przed zachodem słońca! Oczy nietoperzy przyzwyczajone są do bardzo małej ilości światła, zatem w słoneczny dzień nietoperze czują się tak, jak ludzie, którym zaświecimy mocną latarką prosto w oczy!

Jeżeli pudełko jest kartonowe – nie trzeba robić żadnych otworków, warto jednak wcześniej (przed akcją), włożyć do niego kawałek szmatki, aby nietoperz mógł się „ukryć”. W pudełku plastykowym należy zrobić dziurki. Następnie wieczorem, kiedy już będzie zupełnie ciemno, należy nietoperza wypuścić.

W przypadku problemów należy skontaktować się z naszą przychodnią lub miłośnikami nietoperzy, których liczne grono zamieszkuje wszystkie regiony naszego kraju. Pomogą oni w trudnych sytuacjach!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress